Klub Czytających Rodzin 2016/2017

Pierwsze spotkanie Klubu Czytających Rodzin
CZYTAJĄCE SŁONECZKA
10 marca 2017

10 marca 2017 roku o godzinie 16:30 w naszym przedszkolu odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Czytających Rodzin.
Na spotkaniu zjawiło się pięć rodzin z ośmiu zapisanych. Na początku zebrania wyjaśniłam jaki cel ma założenie naszego Klubu, ustaliliśmy wspólny regulamin, do którego w każdym momencie możemy dopisać kolejny podpunkt:
1. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.
2. Na spotkaniach ma być miło.
3. Do naszego klubu muszą należeć minimum 3 rodziny.
4. Słuchamy się wzajemnie.
5. Jedna osoba mówi, reszta słucha.
6. Poczęstunek po odczytaniu książki .
7. Na każde spotkanie swoją ulubioną książkę przynosi i prezentuje kolejna rodzina.
Nasz regulamin współtworzyły z nami dzieci.
Po ustaleniu regulaminu, podczas burzy mózgów ustaliliśmy nazwę naszego Klubu
„Czytające Słoneczka”.
Pierwszą książkę, jaką wybrałam na nasze spotkanie to „Dydko i książka” Zofii Staneckiej. Książka opowiadała o tym, jak powstają książki.
Każda z rodzin dostała „zadanie domowe” – wykona na następne spotkanie swoją książkę.
Podczas czytania komentowaliśmy niektóre fakty, pokazaliśmy dzieciom m.in. to, na co zwracają uwagę przy wyborze książki dzieci, a na co rodzice.
Wyjaśniliśmy również dzieciom co to jest biblioteka, zaprosiłam ich do naszej przedszkolnej biblioteki oraz omówiliśmy miejsce, jakim jest antykwariat.
Poprosiłam rodziców o wypełnienie ankiety i o wskazówki, które pomogą mi zorganizować kolejne spotkanie.
Po odczytaniu książki wszyscy usiedliśmy do smacznego poczęstunku.
Kolejne spotkanie przewidziane jest na początek kwietnia.

Koordynator
mgr Joanna Rajek

 

Drugie spotkanie Klubu Czytających Rodzin

11 kwiecień 2017

We wtorek 11 kwietnia 2017 roku w naszym przedszkolu, mimo bieganiny, jaka zawsze towarzyszy ludziom w okresie świątecznym zorganizowaliśmy drugie spotkanie Klubu „Czytające Słoneczka”.
Zgodnie z naszą umową, spotkanie rozpoczęliśmy od przywitania się. Książkę, którą czytaliśmy, przygotowała p. Agnieszka z synem. Tym razem udaliśmy się w podróż do krainy Lego, gdzie wraz z bohaterami książki szukaliśmy podwodnych skarbów.
Po odczytaniu książki, korzystając ze zbliżających się świąt, zrobiliśmy wspólnie ogromną pisankę, którą zawiesiliśmy w szatni naszego przedszkola.
Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, amerykanek – przygotowanych samodzielnie przez naszą członkinię i jej córki J.
Następne spotkanie już w maju! Tym razem książkę przygotuje kolejny rodzic wraz z dzieckiem.

Koordynator
Joanna Rajek

Trzecie spotkanie Klubu Czytających Rodzin
29 maja 2017

W poniedziałek 29 maja 2017 roku, w piękne i ciepłe popołudnie zorganizowaliśmy trzecie już spotkanie „Czytających Słoneczek”. Urozmaicając nasze czytanie wyszliśmy na nasz plac zabaw, gdzie na świeżym powietrzu mogliśmy dać się ponieść naszej wyobraźni i udać się do świata książek.
Tym razem książkę, którą „czytaliśmy” przyniosła mama Ali i Izki. Dlaczego „czytaliśmy”? Już wyjaśniam!  Była to książka „Miasteczko mamoko” Aleksandry Mizielińskiej i Daniela Mizielińskiego. Jeśli ktoś trzymał tą książkę w rękach, wie, na czym polega poznawanie historii bohaterów wymienionej książki – otóż historie się tworzy samemu!! Uwierzcie mi na słowo, że to była niesamowita przygoda, kiedy dzieci przeglądając kolejne strony książki, wybierając sobie bohatera, opowiadały o nim! Wymyślały imiona, rodzinę, przyjaciół, dopowiadały historie na podstawie obrazków. Nie myślcie tylko, że to było takie łatwe! Książka, bogata graficznie, utrudniała nam – autorom odnajdywanie wybranych przez nas bohaterów. Czasami wszyscy szukaliśmy wybranej postaci. Moglibyśmy opowiadać i opowiadać i opowiadać i opowiadać …. Gdyby nie fakt, że czas leci szybciej, kiedy człowiek się nad czymś skupi!
Klubowicze „Czytających Słoneczek” polecają tą książkę! Super zabawa dla rodziców i dzieci! Każdy może spróbować swoich sił jako autor opowiadania.
Po zakończeniu naszej „niekończącej się historii” wzmocniliśmy się przy ciasteczkach i napojach. Czekamy na kolejne i niestety już ostatnie w tym roku przedszkolnym spotkanie!

Koordynator
Joanna Rajek

Czwarte spotkanie Klubu Czytających Rodzin
27 czerwiec 2017

We wtorek 27 czerwca 2017 roku, już na sam koniec roku przedszkolnego 2016/2017 zorganizowaliśmy czwarte spotkanie „Czytających Słoneczek”. Niestety okres wakacyjny skutkował małą ilością przybyłych osób, ale udało się zakończyć i podsumować nasze ostatnie spotkanie .
Książkę przygotowała Jagoda z mamą – przedstawiły nam „Kuzynki mrówki Podkówki” . Nasze członkinie czytając wspólnie opowiadanie ukazały przygody małej mrówki.
Na zakończenie naszych tegorocznych spotkań wręczyliśmy na pamiątkę dyplom i książkę naszej absolwentce Jagodzie, która opuszczała już mury naszego przedszkola. Zgodnie, wszyscy członkowie Klubu zgodzili się, by na nasze spotkania mogła przychodzić również absolwentka. Warto wspomnieć, że do naszego klubu dołączył nowy uczestnik – braciszek Tymka – Hubert, który już od maleńkości budzi w sobie świat wyobraźni słuchając bajek.
Tradycyjnie na zakończenie spotkania wypiliśmy kawę, zjedliśmy po ciastku i życzyliśmy sobie bezpiecznych i udanych wakacji no i oczywiście powrotu we wrześniu na spotkania Klubu.
Korzystając z okazji, chciałabym od siebie podziękować wszystkim członkom Klubu za aktywne uczestnictwo, za uśmiech, kreatywność, otwartość i mile spędzony czas. Mam ogromną nadzieję, że już od września ruszymy w większym gronie.

Koordynator
Joanna Rajek