Klub Czytających Rodzin 2017/2018

Piąte spotkanie Klubu Czytających Rodzin
27 wrzesień 2017

W środę 27 września 2017 roku, rozpoczynając nowy rok przedszkolny zorganizowaliśmy pierwsze w tym roku spotkanie Klubu. Na spotkanie przybyły stałe członkini wraz z dziećmi. Mamy nadzieję, że już niedługo dojdzie może jakiś nowy członek. W końcu do naszego przedszkola doszły nowe dzieci!
Przed rozpoczęciem czytania wszystkie wymieniłyśmy się wspomnieniami z wakacji i krótkimi opowieściami, jak je spędziłyśmy. Jagoda wraz z Alicją opowiedziały nam również, jak pierwsze dni w szkole.
Książki, jakie towarzyszyły nam na spotkaniu to „Lekarka” p. Urszuli Kozłowskiej, „Maks i dentysta” p. Katarzyny Zychla oraz „Zając w restauracji” p. Agnieszki Frączek. Wspólnie spędzony czas był okazją do rymowania, śmiechu i wypicia kawy.
Na naszym następnym spotkaniu swoją ulubioną książką podzieli się p. Gosia z synem. Już nie możemy się doczekać!

Koordynator
Joanna Rajek

 

Szóste spotkanie Klubu Czytających Rodzin
8 listopada 2017

8 listopada 2017 roku o godzinie 17:30 spotkaliśmy się po raz szósty! Październik tak szybko minął, że niestety nie zdążyliśmy się zobaczyć, ale dzisiaj nadrobiliśmy nasze zaległości i dodatkowo zajęliśmy się czymś innym!
Ale, ale od początku … Na nasze dzisiejsze spotkanie przybyły cztery nowe członkinie! Julka i Zosia z mamami! Jaka była nasza radość, że Klub małymi krokami powiększa się! Wyjaśniliśmy naszym nowym członkom zasady funkcjonowania klubu oraz schemat naszych spotkań. Dzisiejsze czytanie zaprowadziło nas na wielkie wody! Popłynęliśmy wraz z Titanicem w jego rejs, który, jak wiemy, nie skończył się pomyślnie. Lektura była opowiadana z perspektywy małej dziewczynki, która podróżowała z rodzicami „Titanicem”. My, dorośli, dzięki takim historiom pokazujemy, że w życiu nie zawsze jest kolorowo i dobrze. Warto przygotować dzieci zarówno do sukcesów jak i ponoszenia porażek.
Na dzisiejszym spotkaniu obchodziliśmy również urodziny jednej z członkiń naszego Klubu. Jagoda kończyła 7lat! Wszystkiego najlepszego dla naszej solenizantki, która przyniosła na nasze spotkanie przepyszne ciasto.
A ta nowość? Otóż nasze przedszkole bierze udział w IV edycji „Zaczytanego przedszkola”, gdzie staramy się o certyfikat. Jednym z zadań, które musimy wykonać, by otrzymać certyfikat jest zaangażowanie lokalnej społeczności w promowanie czytelnictwa. W porozumieniu z naszą przedszkolną biblioteką, wybrałam 10 pozycji z półek, które zostały wytypowane „do pójścia w świat”. Do każdej z książek została dołączona koperta z listem, w którym wszystko zostało wyjaśnione. Każda z grup naszego przedszkola ma przekazać w wybrane miejsce książkę. Osoba, która niniejszą książkę otrzyma, ma ją przeczytać, podpisać się w tabelce i przekazać książkę dalej wybranej przez siebie osobie. Ta osoba powiela tą czynność i tak nasze książki mają „zwiedzić Nakło”. Osoba, która jako ostatnia wpisze się do tabelki proszona jest o zwrócenie książki do naszej przedszkolnej biblioteki. Ciekawi jesteśmy, jak się niniejsza akcja zakończy,
Następne, a zarazem ostatnie spotkanie w tym roku kalendarzowym już niedługo. Tematem przewodnim naszego spotkania będą Święta Bożego Narodzenia. Książkę przedstawiać będzie Julcia z mamą. Czekamy z niecierpliwością!

Koordynator
Joanna Rajek

Siódme spotkanie Klubu Czytających Rodzin
13 grudzień 2017

13 grudnia 2017 roku odbyło się ostatnie już w tym roku kalendarzowym spotkanie Klubu Czytających Rodzin. W ramach zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia mieliśmy okazje poznać przygody Bałwanka i posłuchać o tradycjach i zwyczajach świątecznych. Książki, jakie czytaliśmy to: „Podróże Bałwanka” wydawnictwa Zielona Sowa oraz „Magia Świąt – zwyczaje, ciekawostki, opowieści”.
Po przeczytaniu świątecznych opowieści spróbowaliśmy naszych sił w wykonaniu bohatera pierwszej książki, a mianowicie bałwanka. Użyliśmy do tego białej rolki po papierze, małych pomponów, oczek i puszystych pręcików. Każda z prac była inna, ale na pewno przypominała bałwana!
Nie zabrakło również życzeń i dzielenia się opłatkiem. Chyba każdy z nas czuje już zbliżające się święta.
Na koniec wypiliśmy ciepłą kawę i podjedliśmy trochę słodyczy ;).
Podczas następnego spotkania odwiedzi nas książka wybrana przez Zosię i Jej mamę. Ciekawe, o czym teraz się dowiemy?
Korzystając z okazji, chciałam życzyć wszystkim Zdrowych i Wesołych Świąt, pociechy z naszych przedszkolaków, zawodowych sukcesów i samych uśmiechniętych dni w Nowym Roku!

Koordynator
Joanna Rajek

Ósme spotkanie Klubu Czytających Rodzin
31 styczeń 2018

31 stycznia 2018 roku odbyło się pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie Klubu Czytających Rodzin. Na dzisiejsze spotkanie swoją ulubioną bajkę przedstawiła Zuzia z mamą. Poznaliśmy krótką historię Tupcia Chrupcia, który nie potrafił przegrywać … Chciał być we wszystkim najlepszy i nie potrafił zrozumieć, że każde z dzieci potrzebuje uwagi i słów uznania. Cała historia na szczęście kończy się dobrze i Tupcio dowiaduje się, jak ważna jest przyjaźń i że każde z nas jest w czymś dobre.  Kiedy skończyła się historia „Nie umiem przegrywać” mieliśmy okazję wykonać własnoręcznie zakładki do książek. Mieliśmy do wyboru kilka wzorów okładek oraz różne materiały, które pozwoliły nam na ozdobienie dzieł. Dzieci z wielką ochotą usiadły po zajęciach do stołu i poczęstowały się słodkościami.
Lutowe spotkanie rozpoczniemy od ulubionej książeczki Julci.

Koordynator
Joanna Rajek

Dziewiąte spotkanie Klubu Czytających Rodzin
21 luty 2018

21 lutego 2018 roku odbyło się dziewiąte już spotkanie Klubu Czytających Rodzin. Mimo tego, że zbliża się koniec ferii udało się spotkać w licznym gronie.
Mieliśmy dzisiaj zaszczyt powitać nowe członkinie – Alicję z mamą. Bardzo się cieszymy, że nasze grono powoli się powiększa.
Podczas dzisiejszego czytania odwiedziliśmy świat baśni braci Grimm. Przypomnieliśmy sobie dwie zapomniane bajki, a czytanie urozmaicały nam pacynki, które mama z Zosią przyniosły na nasze spotkanie. Była to niesamowita przygoda dla dzieci, które mogły aktywnie włączyć się w czytanie bajek za pomocą pokazywania aktorów, o których była mowa podczas czytania.
Przy okazji Julcia z mamą przedstawiły nam ich ulubioną bajkę o urodzinach rybki Mini mini.
Mieliśmy też okazję gościć dziewczynkę, która była na feriach u jednej z mam.
Następne spotkanie będzie okazją do świętowania naszej pierwszej rocznicy . W marcu minie rok, odkąd mamy okazję do wspólnego spędzania czasu i „zarażania” dzieci pasją do czytania książek. A więc do zobaczenia!

Koordynator
Joanna Rajek

Dziesiąte spotkanie Klubu Czytających Rodzin
28 marzec 2018

28 marca 2018 roku, jak co miesiąc spotkaliśmy się na Klubie Czytających Rodzin.
Alicja z mamą wraz ze swoją książką zabrały nas w świat „Aksamitnego królika”, który był najukochańszą maskotką chłopca. Oboje byli ze sobą bardzo zżyci, jednak po przebytej chorobie, króliczek stał się nosicielem wszelkich chorób, a szczególnie szkarlatyny i musiał opuścić bohatera. Jak każda historia, również ta miała dobre zakończenie i króliczek stał się prawdziwym zwierzakiem. Książka długo trzymała nas – czytelników w napięciu – ale na szczęście w książkach zazwyczaj wszystko się dobrze kończy.
Dziesiąte spotkanie Klubu było również okazją do świętowania. Minął rok odkąd spotkaliśmy się pierwszy raz. W okresie roku, odkąd Czytające słoneczka spotykają się raz w miesiącu przybyło nam nowych członków, zżyliśmy się z sobą, nabyliśmy do siebie zaufania, a co najważniejsze, comiesięczne spotkania pozwalają nam na poznawanie nowych lektur, które wybierane przez każdego członka naszego klubu – są zróżnicowane i dopasowane do upodobań każdego z nas z osobna.
Była pyszna kawa, słodki poczęstunek i przepyszny wiosenny tort! Na torcie nie zabrakło JEDNEJ świeczki, która dmuchali wszyscy członkowie.
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiejnocy mieliśmy możliwość życzyć sobie wszystkiego dobrego.

Korzystając z okazji – chciałam podziękować członkom Klubu za to, że jesteście, że znajdujecie chwilę czasu w ciągu miesiąca na nasze spotkania i za to, że to dzięki Wam nasz Klub może istnieć.

Jeszcze raz życzę Wszystkim zdrowych i rodzinnych Świąt.

P.S. Dziękuje Tymonowi F. i rodzicom za piękny bukiet tulipanów – Klub to nasze wspólne dziecko ;).

Koordynator
Joanna Rajek

Jedenaste spotkanie Klubu Czytających Rodzin
25 kwiecień 2018

25 kwietnia spotkaliśmy się już jedenasty raz i mieliśmy okazję powitać nowych członków Klubu – mamę z Filipem. Przynieśli oni z sobą książkę o pewnym nieznajomym, który chciał pomóc Zuzi, jednak mama dziewczynki prosiła ją zawsze o to, aby nie korzystała z pomocy ludzi, których nie zna. Historia skończyła się dobrze, a bohaterka była wzorem dla naszych słuchających bajki dzieci.
Nie zabrakło również obiecanej książki o lego postaciach, które przedstawił Tymek z mamą. Książka głównie podobała się chłopcom.
W związku z niedzielnym dniem ziemi – podczas spotkania Klubu odczytaliśmy krótką bajkę o zanieczyszczonej wodzie przez szambo. Korzystając z tematyki spotkania – wykonaliśmy prace plastyczną pt. Czysta rzeka. Wykorzystaliśmy sporo materiałów plastycznych i wszyscy chętnie włączyli się we wspólną pracę.
Witamy jeszcze raz nowych członków Klubu i do zobaczenia!

Koordynator
Joanna Rajek

Dwunaste spotkanie Klubu Czytających Rodzin
23 maj 2018

23 maja spotkaliśmy się przedostatni raz w tym roku przedszkolnym. Niestety frekwencja nie była za wysoka, ale to może przez te ciepłe dni? Rodzice z pewnością korzystają z pogody i spędzają z dziećmi czas na powietrzu.
Pierwsza książka opowiadała o Darach zwierząt – mogliśmy przypomnieć sobie, co nam dają zwierzęta hodowlane. Druga książka była dla nas – rodziców – przypomnieniem, ponieważ jej treść poznaliśmy jak sami byliśmy dziećmi – Ołowiany żołnierzyk przypomniał nam czasy naszego dzieciństwa.
Z racji zbliżającego się Dnia Mamy dzieci pomalowały drewniane ramki – w środek włożą już coś same.
Za niecały miesiąc spotkamy się znowu!

Koordynator
Joanna Rajek

Trzynaste spotkanie Klubu Czytających Rodzin
20 czerwiec 2018

20 czerwca 2018 roku spotkaliśmy się po raz ostatni w tym roku przedszkolnym. W związku z zbliżającymi się wakacjami przeczytaliśmy książkę o samolotach – od Dustego Popylacza dowiedzieliśmy się, że warto wierzyć w swoje marzenia i robić wszystko, by je zrealizować.

Na czas wakacji chciałabym życzyć wszystkim spokojnych i bezpiecznych wakacji i optymistycznego powrotu do przedszkola.

Koordynator
Joanna Rajek